EMVA101GDA221MMH0S
Chemi-Con
Product No:
EMVA101GDA221MMH0S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 100 kHz