EMVA160ARA102MKE0S
Chemi-Con
Product No:
EMVA160ARA102MKE0S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 710 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.065 A @ 100 kHz