EMVA250ADA470MF55G
Chemi-Con
Product No:
EMVA250ADA470MF55G
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1416
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 64.8 mA @ 100 kHz