EMVA500GDA102MLN0S
Chemi-Con
Product No:
EMVA500GDA102MLN0S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.95 A @ 100 kHz