EMVA630ADAR47MD55G
Chemi-Con
Product No:
EMVA630ADAR47MD55G
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.47 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5 mA @ 120 Hz