EMVA630ARA331MKG5S
Chemi-Con
Product No:
EMVA630ARA331MKG5S
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 720 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.08 A @ 100 kHz