EMVA630GDA471MLH0S
Chemi-Con
Product No:
EMVA630GDA471MLH0S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 52
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.425 A @ 100 kHz