EMVA6R3ADA101ME55G
Chemi-Con
Product No:
EMVA6R3ADA101ME55G
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 747
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 59.4 mA @ 100 kHz