EMVA6R3ADA330MD55G
Chemi-Con
Product No:
EMVA6R3ADA330MD55G
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 32.4 mA @ 100 kHz