EMVE100ARA101MF55G
Chemi-Con
Product No:
EMVE100ARA101MF55G
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Discontinued at Digi-Key
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 69 mA @ 120 Hz