EMVE100ARA472MMN0S
Chemi-Con
Product No:
EMVE100ARA472MMN0S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series MVE
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.458 A @ 100 kHz