EMVE100GRA222MLH0S
Chemi-Con
Product No:
EMVE100GRA222MLH0S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 850 mA @ 120 Hz