EMVE160ARA330MF55G
Chemi-Con
Product No:
EMVE160ARA330MF55G
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1340
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 45 mA @ 120 Hz