EMVE160ARA332MLN0S
Chemi-Con
Product No:
EMVE160ARA332MLN0S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series MVE
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 mF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.642" L x 0.642" W (16.30mm x 16.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.296 A @ 100 kHz