EMVE250ARA102MMH0S
Chemi-Con
Product No:
EMVE250ARA102MMH0S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series MVE
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 1 mF
Applications General Purpose
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.32 A @ 100 kHz