EMVE451ARA3R3MKE0S
Chemi-Con
Product No:
EMVE451ARA3R3MKE0S
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series MVE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 100 mA @ 100 kHz