EMVE630GRA471MLN0S
Chemi-Con
Product No:
EMVE630GRA471MLN0S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 900 mA @ 120 Hz