EMVE6R3ARA330ME55G
Chemi-Con
Product No:
EMVE6R3ARA330ME55G
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 34 mA @ 120 Hz