EMVE6R3ARA681MHA0G
Chemi-Con
Product No:
EMVE6R3ARA681MHA0G
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 340 mA @ 120 Hz