EMVH100ARA101MH63G
Chemi-Con
Product No:
EMVH100ARA101MH63G
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVH
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications Automotive
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.248" (6.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 102.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 110 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 100kHz