EMVH201ARA100MKE0S
Chemi-Con
Product No:
EMVH201ARA100MKE0S
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 200V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVH
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications Automotive
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz