EMVH250ARA221MHA0G
Chemi-Con
Product No:
EMVH250ARA221MHA0G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVH
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 204.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 220 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm @ 100kHz