EMVH250ARA330MF60G
Chemi-Con
Product No:
EMVH250ARA330MF60G
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1103
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.224" (5.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 64.17 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 69 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm @ 100kHz