EMVH250GRA471MLH0S
Chemi-Con
Product No:
EMVH250GRA471MLH0S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz