EMVH630GTR721MMN0S
Chemi-Con
Product No:
EMVH630GTR721MMN0S
Description:
CAP ALUM 720UF 20% 63V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVH
Package Tray
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 720 µF
Applications Automotive
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)