EMVJ160ARA470MF60G
Chemi-Con
Product No:
EMVJ160ARA470MF60G
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVJ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 48 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 51.84 mA @ 100 kHz