EMVK250ADA101MHA0G
Chemi-Con
Product No:
EMVK250ADA101MHA0G
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVK
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 120 Hz