EMVK350ADA221MJA0G
Chemi-Con
Product No:
EMVK350ADA221MJA0G
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVK
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 375 mA @ 120 Hz