EMVL500ARA1R0MD60G
Chemi-Con
Product No:
EMVL500ARA1R0MD60G
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVL
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 6.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.16 mA @ 100 kHz