EMVY250GRA332MMN0S
Chemi-Con
Product No:
EMVY250GRA332MMN0S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVY
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 38 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.3125 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.75 A @ 100 kHz