EMVY250GTR102MLH0S
Chemi-Con
Product No:
EMVY250GTR102MLH0S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVY
Package Tray
Ratings -
Impedance 54 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 756 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.26 A @ 100 kHz