EMVY350ADB101MJA0S
Chemi-Con
Product No:
EMVY350ADB101MJA0S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVY
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)