EMVY350ARA101MHA0G
Chemi-Con
Product No:
EMVY350ARA101MHA0G
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Ratings -
Impedance 300 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 450 mA @ 100 kHz