EMVY500ARA2R2MD55G
Chemi-Con
Product No:
EMVY500ARA2R2MD55G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVY
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 5 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 10.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 30 mA @ 100 kHz