EMVY500GTR102MMN0S
Chemi-Con
Product No:
EMVY500GTR102MMN0S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
Series Alchip™- MVY
Package Tray
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)