EMVY630ARA221MKE0S
Chemi-Con
Product No:
EMVY630ARA221MKE0S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVY
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 190 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 500 mA @ 100 kHz