EMVY630ARA331MLH0S
Chemi-Con
Product No:
EMVY630ARA331MLH0S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MVY
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 120 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 422.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 845 mA @ 100 kHz