EMZA101ARA111MKE0S
Chemi-Con
Product No:
EMZA101ARA111MKE0S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 110UF 20% 100V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series MZA
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 280 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 110 µF
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 296 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 740 mA @ 100 kHz