EMZA101ARA271MMH0S
Chemi-Con
Product No:
EMZA101ARA271MMH0S
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 100V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series MZA
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 150 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 640 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.28 A @ 100 kHz