EMZA350ARA621MKE0S
Chemi-Con
Product No:
EMZA350ARA621MKE0S
Description:
CAP ALUM 620UF 20% 35V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MZA
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 60 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 620 µF
Applications Automotive
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 660 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.32 A @ 100 kHz