EMZA6R3ARA101MF61G
Chemi-Con
Product No:
EMZA6R3ARA101MF61G
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MZA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Impedance 360 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 96 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 100 kHz