EMZE160ARA470MF73G
Chemi-Con
Product No:
EMZE160ARA470MF73G
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MZE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 1.1 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 56 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 140 mA @ 100 kHz