EMZF160ARA331MHA0G
Chemi-Con
Product No:
EMZF160ARA331MHA0G
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MZF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 220 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz