EMZL160ARA331MHA0G
Chemi-Con
Product No:
EMZL160ARA331MHA0G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MZL
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 100kHz