EMZL500ARA221MJA0G
Chemi-Con
Product No:
EMZL500ARA221MJA0G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MZL
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 335 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 670 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 180mOhm @ 100kHz