EMZR500ARA331MJA0G
Chemi-Con
Product No:
EMZR500ARA331MJA0G
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MZR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 450 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 900 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100kHz