EP0400000000G
Amphenol Anytek
Product No:
EP0400000000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Unshrouded
Color Black
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series EP
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 15 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Brass
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.091" (2.30mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number EP04
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Number of Positions 4
Positions Per Level 4
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C