EPAG201ELL391MM35S
Chemi-Con
Product No:
EPAG201ELL391MM35S
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.86 A @ 100 kHz