EPAG201ELL561MM45S
Chemi-Con
Product No:
EPAG201ELL561MM45S
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 123
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.34 A @ 100 kHz