ER1641-124JM
API Delevan Inc.
Product No:
ER1641-124JM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 120UH 150MA 3.6 OHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Molded
Series ER1641
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 55 @ 790kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 120 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
DC Resistance (DCR) 3.6Ohm Max
Current Rating (Amps) 150 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 9.7MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz